Začátkem každého léta dermatologové varují před přílišným vystavováním našich tělesných schránek slunci. A každým rokem je to pro mnohé zbytečné. Ti, kteří neberou taková varování na lehkou váhu, už si určitě všimli, že se na našem trhu objevily přípravky, které jsou přírodní. Jestliže vyznáváte zdravý životní styl, možná už jste po nich sáhli. Neobsahují totiž žádnou chemii. Oleje s čistě přírodním složením se vyskytují například s přísadami
– malinovou
– mrkvovou
– kokosovou
– obilnou
– olivovou.
Na některých flakonech vyšplhá slíbený faktor až na dvacet. Jinde se pohybuje mezi čtyřmi až deseti.
· Co na to říkají dermatologové?
o Že tyto hypotézy nejsou vědecky potvrzeny, tudíž údaje mohou být správné, ale mohou být také zavádějící.
Je potřeba si pamatovat, že před poledním sluncem Vás neochrání žádný faktor.Pokud se teplota pohybuje kolem třiceti stupňů, pak Vás ochrání jen byt. Právě ten zmíněný rozpor mezi tím, jestli jsou přírodní oleje účinnější nežli chemicky vyrobené, způsobil to, že ženy si (v dobré víře) oba oleje smíchají. Pak jsou přesvědčeny, že tak budou fungovat nejlépe. Před tímto řešením odborníci rozhodně varují. Je možné smíchat dva přírodní oleje, ale není možné smíchat chemii s přírodou. To by mohly vzniknou i nepříjemné kožní projevy.
Ochrana pokožky je nutná
Při výběru ochranných opalovacích prostředků je potřeba se řídit spíše typem Vaší pleti nežli nejnovějšími trendy.Jestliže jste tmavší typ, určitě nebudete volit přípravek s tím nejvyšším faktorem. Nutno přiznat, že tento typ lidí to má v létě mnohem snazší.
– Člověk, který je hodně světlý a musí vybírat přípravek s vyšší ochranou, někdy vypadá jako papír od svačiny.
– Krémy s vysokým faktorem se totiž hůře roztírají.
Volit vhodný přípravek musíme i podle toho, jestli máme pleť suchou či mastnou. Například kokosový olej se na mastnou pleť nedoporučuje.