Bludné skály, neboli Bledne Skaly, jsou jedním z nejzajímavějších turistických cílů Polska. Rozhodně stojí za to toto neobvyklé skalní město navštívit. Bizarní pískovcový labyrint se nachází v Národním parku Stolové hory, přímo na česko-polské hranici, a to nedaleko města Náchod a lázní Kudowa Zdrój. Při jejich spatření se probouzí fantazie a nadšení snad každého návštěvníka.
Stolové hory u Polska
Stolové hory jsou vyvýšená místa, která mají strmé svahy, jež se vypínají v různých výškách nad okolní krajinou. Jejich vrcholy jsou vždy ploché, a pro svoji charakteristickou atraktivitu jsou často vyhledávané turisty i fotografy. Na Náchodsku tyto zajímavé skalní bloky tvoří částečně společnou česko- polskou hranici. Najdeme zde neveliký chráněný park, který je jediný svého druhu v Polsku. V letech 1993 byl vyhlášen národním parkem.
Pískovcové bludiště
Na zdejším vrcholu tabule Bor se nachází nejatraktivnější část tohoto parku. Je jím pískovcové bludiště, nazývané Bludné skály. Toto mohutné pásmo pískovcových kvádrů, jež leží na vrcholu Boru je, rozerváno průrvami, které mají hloubku až dvanácti metrů. Pískovcová skaliska vznikla v důsledku jejich nestejnoměrného zvětrávání. Bludné skály jsou tak kompaktním labyrintem bloků a ohromným množstvím štěrbin, slepých uliček a stezek, které jsou častokrát až neskutečně úzké. Na mnoha místech tohoto bludiště je třeba se prodírat občas i v podřepu. Trasa v Bludných skalách je dlouhá necelý kilometr a vymaníte se z nich až téměř po jedné hodině.
Prapodivné tvary
Na okruhu ve skalách je k vidění množství skalních hřibů, bašt, ale také stolů. Procházíte zde několika tunely a bránami. Některé z těchto pískovcových skal mají i své názvy, jako například:
o Dvoj hřib
o Kuří nožka
o Tunel
o Velký sál
Tři kříže
U Bludných skal se též nachází balvan, který nese jméno Tři kříže. Kdysi to bylo nejstřeženější místo mezi Kladskem a Českým královstvím, neboť tudy vedlo mnoho pašeráckých pěšin. Na kameni je vytesáno několik letopočtů, na památku zde zadržených pašeráků.