Touha po zhubnutí může být někdy pro nás velice stresující. Stále se snažíte ze všech sil a stále žádný viditelný výsledek. Možná, že se jeden dostaví, ale rozhodně se nedá nazvat pozitivním. Jedná se o známý jo-jo efekt. Prostě „shodíte“ nějaké to kilo a radostně jsou dietní kůru ukončíte. V tom okamžiku se kilogramy, které vás nedobrovolně opustily opět vrací s plnou parádou zpět a berou s sebou ještě několik dalších. A člověk pak propadá zoufalství s tím, že už asi nelze nic dělat a on se musí se svou váhou smířit.
Nakonec to dopadne tak, že vlivem následného stresu započne přibývat na váze ještě více. Kromě zdravotních potíží si tak může zapříčinit vznik i některých psychických problémů, kterými mohou být i hluboké deprese. Hubnutí je prostě velice těžké. Vlastně bychom mohli spíše říci, že bylo. Od objevu profesora Blackburna, který identifikoval stav zvaný ketóza, už to není takový problém. Při běžné dietě se můžete zbavit až čtyřiceti procent hmotnosti z tělesných svalů. Ve chvíli, kdy dieta skončí, nastává jeden nepříjemný, ale velice známý problém. Tím je už zmíněný jo-jo efekt.
Pozitivní jsou i vedlejší účinky
Při dietě, která byla nazvána proteinovou, k tomuto problému nedochází. Nová, ketogenní dieta, jak se také často nazývá, je založena na docela jiném principu spalování přebytečných tuků. Profesor harvardské univerzity Georg L. Blackburn zjistil, jak lidský organismus spaluje tyto uložené tuky.
- Při jeho dietě probíhá redukce hmotnosti především úbytkem v tukových zásobách a svalová hmota zůstává zachována.
- Proto zde k jo-jo efektu nedochází.
Tato dieta ale není určena jen pro redukci hmotnosti, ale přináší s sebou mnoho dalších pozitivních věcí. Ketóza je totiž i skvělý detoxikační prostředek. Tím, že vaše tělo spaluje tuky, spaluje zároveň i usazené toxické látky. Což se jistě projeví na celém organismu.