Morče je malé zvířátko, původem z Jižní Ameriky. Chovali jej již staří Inkové a do Evropy jej importovali Španělé na svých výpravách na počátku 16. století. V Evropě se morčata používala jako pokusná zvířata, ale Vy můžete takovému milému zvířátku dopřát mnohem více láskyplné péče. Zaslouží si to.
Morčátka potřebují ke svému životu docela málo. Pro dvě morčata postačí výběh o velikosti 70 x 70 cm, nebo terárium 80 x 50 x 40 cm. Můžete mít doma morče i v kleci, a pokud máte zahradu s trávníkem, vhodné je umístit morče do malého výběhu s dřevěnou podsadou a s pletivem. Zvířátko pletivo nepřeleze, pokud je vysoké alespoň 50 cm.
Podestýlka je velice levná a voňavá
K podestýlce výborně poslouží dřevěné hobliny. Doporučujeme zakoupit lisované hobliny ve velkém balení, které pořídíte velice levně (přibližně investice 300 Kč na celý rok). Hobliny by měly být zbaveny prachu a nesmí to být piliny.
Každé zvířátko potřebuje pochopitelně zdroj vody, morčatům postačí napáječka s čistou odstátou vodou. Vodu můžete umístit i do misky, tu ale morčata brzy znehodnotí nečistotami. Miska na potravu může být z jakéhokoliv materiálu, pouze dbejte na to, aby byla vždy čistá. Morčata se také potřebují občas ukrýt, a proto nezapomínejte na šikovnou plastovou bedýnku s otvorem.
Kvalitní potrava je pro morčata klíčová
Morčata jsou býložravci. Jejich strava by měla být pestrá a bohatá na vlákninu. Pochutnají si na čerstvé trávě, na suchém chlebu, jablku, hrušce, melounu, ale i na zelenině – mrkvi s natí, rajčeti, ředkvičce, květáku, hlávkovém salátu. Výborným doplňkem jsou i granulovaná krmiva, ovšem určená pro morčata. Morčata si ráda brousí zuby, proto jim občas můžete dát i kousek větve ovocného stromu, břízy, vrby, buku. Ale pozor, abyste jim nepodsunuli jedovatý keř. Občas také můžete morčatům přidat do potravy vitamínovou směs, např. Roboran.