A nemám na mysli malé děti, které někde skotačily. Myslím to, jak se bavili dospělí. Jednou ze zábav byly stolní hry, kterých je nepřeberné množství.
– šachy
– člověče, nezlob se
– dáma
– mlýn.
Kterou z nich považují historikové za nejstarší? Je to Backgammon. Hra, která je stará více než pět tisíc let. Neuvěřitelné. Tak dlouhá není historie některých národů (mezi nimi i ta naše). Backgammon se objevuje v Egyptě, Sumeru, Mezopotámii, Persii. Do Čech přichází s „mírným“ zpožděním. V raném středověku, za vlády rodu Přemyslovců (desáté století), byl hrán na Vyšehradě.
o Největší obliby se dočkal až o čtyři století později, v době rytířských turnajů.
o Ani poté Backgammon nezanikl, ale vyvíjel se dál.
Strategie a trocha štěstí
Backgammon byla čím dál oblíbenější hra, která se dala hrát prakticky všude, kde se dala položit hrací deska.
– Za doby třicetileté války získaly hrací kameny krásné malby.
– Byly na nich ztvárněny portréty národních hrdinů.
Ke hře Backgammon potřebujeme hrací desku, patnáct kamenů pro každého hráče – pochopitelně jiné barvy, dvě hrací kostky a někoho ochotného, kdo s námi ke hře usedne.
Cílem hry je vyvést svých patnáct kamenů po vyznačené dráze do vlastní ohrádky a pak je postupně odstranit z hrací desky. Hráči se samozřejmě střídají a na začátku každého kola hodí oběma kostkami. Pak posunou kameny podle hodnoty na kostkách. V dnešní době počítačů nemohl Backgammon pochopitelně minout svou počítačovou podobu. Na internetu se dá hrát prakticky každá stolní i karetní hra.
Pokud se rozhodnete pro tuto podobu hry, můžete si vybrat ze dvou možností.
a) Internet Vám nabídne protihráče z masa a kostí.
b) Internet Vám nabídne za protihráče sám sebe.
Někteří lidé mají ten názor, že Backgammon je založen na pouhé náhodě. To je omyl. Náhoda je jen polovina možného úspěchu. Důležitá je i strategie.