Pokud si chce člověk vzít úvěr, není to nejednou jenom tak. Protože to víte – kam by přišli ti, kdo mají peníze, kdyby je půjčovali jen tak kdekomu na potkání, že? Odpověď známe všichni – přišli by na buben.
A proto si ti, kdo někomu tímto způsobem peníze půjčují, ať už se jedná o finanční instituce jakéhokoliv typu, stanovují své vlastní .
Pokud si u těchto finančních institucí někdo úvěr hodlá vzít, musí zákonitě vesměs počítat s tím, že bude muset nabídnout něco jako dostatečnou záruku toho, že ony půjčené peníze zase svědomitě vrátí, tedy nějakou kvalitní zástavu. Něco mající dostatečnou hodnotu, co by se jim dalo eventuálně zabavit a zpeněžit, čímž by se taková nevrácená částka vykompenzovala.
Mezi takové zástavy patří nejčastěji všelijaké nemovitosti, zpravidla ty v osobním vlastnictví nebo ve vlastnictví někoho jiného, kdo je ochoten se za takového dlužníka zaručit svým vlastním majetkem.
Hypoteční úvěr pak lze čerpat dvěma možnými způsoby. A to:
1) Coby účelový úvěr, určený třeba na koupi nebo rekonstrukci nemovitosti. Zde je třeba mít už v předstihu konkrétní plán celého záměru, protože lze onen úvěr používat teprve od chvíle, kdy žadateli dojdou vlastní zdroje, jako jsou třeba i půjčky ze stavebního spoření. Jedná se tu o půjčku bezhotovostní, již provází i nezbytný zápis do katastru nemovitostí o vkladu zástavního práva.
2) Jako neúčelový úvěr, při němž dostává dlužník celou půjčenou částku na svůj vlastní účet bez ohledu na to, jak s ní bude posléze naloženo. V případě podnikatelů tak mohou být tyto peníze použity třeba i k proplácení faktur od dodavatelů nebo k zasílání finančních prostředků na záležitosti spojené s provozem jejich firmy. Takto získané prostředky pak lze vybírat jednorázově nebo postupně, přičemž ta první varianta je využívána vesměs hlavně při koupi nemovitosti, zatímco druhá při její rekonstrukci či opravách.
Existuje tedy hned několik možností, jak takovou hypotéku od finančních institucí získat a využívat. A je jenom na tom kterém žadateli, aby zvolil variantu, jež bude nejlépe odpovídat jeho představám a potřebám. Protože každá je tak trochu jiná, každá je vhodnější k poněkud jinému využití.
A je jenom na nás zvolit si to pravé.