Ručně vyráběné mozaiky na květináčích obzvlášť rafinovaně vypadají, když je motiv a barva mozaiky podobná rostlině, která potom bude do květináče vysazena. Dekorace s mozaikou mohou na květináčích vypadat hravě i luxusně zároveň. Přitom mozaikové dekorace ze střepů dlaždic nejsou vůbec náročnou technikou vytváření. Je však třeba si předem dobře promyslet, jak bude vypadat výsledný tvar předmětu i vytvářeného ornamentu. Následně podle zdobeného předmětu i množství střepů vybírejte vhodný podkladový materiál. Ideální jsou takové materiály, které jsou savé, jako například:
o dřevo
o překližky
o keramiky
o sololit
o polystyren
Začínáme tvořit
o Nejprve je třeba očistit a odmastit podkladový povrch, aby střepy, které budeme lepit, dobře držely. Velice vhodný a praktický postup je si výsledný obrazec předkreslit na podkladový materiál.
o Jakmile budeme s prvotní předlohou spokojeni, střepy si na podklad obkreslíme a také je očíslujeme, to znamená samotný střep, i jeho obrys na podkladu.
o Zároveň nezapomeňte ponechat mezi střepy asi tří milimetrové mezery.
o Pokud vytváříme menší dekorační prvky, můžeme lepidlem potřít celou plochu podkladu a na ní střepy dolepovat.
o U rozměrnějších dekorovaných prvků je potom mnohem lepším postupem potírat lepidlem jednotlivé střepy a nalepovat je na podklad postupně.
o Jakmile bude lepidlo na dekorovaném předmětu, čili květináči zaschlé, rozmícháme si hustší spárovací hmotu.
o Spárovací hmotu potom pomocí houbičky vtíráme do spár mezi nalepenými střepy v mozaice a dostatečně uhladíme.
o Přibližně po půl hodině setřeme přebytky spárovací hmoty na mozaice.
Poté ponecháme zbylou spárovací hmotu zcela zaschnout.
Mozaiku můžeme použít také v koupelně, neboť koupelna je pro mozaiku jako stvořená. Vyzdobit mozaikou je možné kupříkladu:
o zašlý dávkovač na mýdlo
o kelímek na zubní kartáčky
o nudný odpadkový koš
o orámovat zrcadlo nad umyvadlem