Stavba panamského průplavu začala v roce 1881, s jeho realizací přišel Ferdinand de Lesseps. Ten doufal, že stavba bude stejně úspěšná jako při stavbě Suezského průplavu, ale bohužel práce na této stavbě komplikovaly nemoci a sesuvy půdy. V roce 1890 byl projekt ukončen a znova se jej chopil až Theodore Roosevelt o jedenáct let později a stavba trvala třináct let. Aby mohl panamský průplav vzniknout, bylo nutné zatopit dvacet vesnic, přestěhovat na padesát tisíc lidí a vykopat osmdesát dva metrů dlouhý a v průměru dvě stě padesát metrů široký průplav o hloubce asi deset metrů.
Ciudad de Panamá
Hlavní město Panamy je ultramoderní a multikulturní. Díky poplatkům za proplutí panamským průlivem země rychle zbohatla. I tohle město však obsahuje svou historickou část, kde najdeme spoustu muzeí, kostelů a zajímavých památek.
Katedrála a biskupský dům – hlavní měst v osmnáctém století vydrželo, o kousek dál se proto zakládalo nové. Z tehdejší doby tam tak zůstaly jenom kamenné ruiny dávných domů a kostelů. Právě odtud budete mít krásný výhled na celý panamský záliv, proto navštivte zdejší restaurace s terasami.
Prim zde hraje příroda
Panama je v prvé řadě středoamerická země, kde najdeme deštný prales, řeky a vodopády, jeskyně, ostrov květin a další. Ideální je se zde vypravit na pěší treky, ale můžete vyjet také na kole nebo na čtyřkolkách.
1. Můžete se projíždět po vodách Isla Bastimentos, kde jsou k vidění korálové útesy
2. V Bocas del Toro uvidíte mořské želvy, které sem kladou vejce
3. Projeďte se kánoi po zdejších řekách Tuira nebo Sambú
4. Můžete zde šnorchlovat a potápět se u útesů Kuna
5. Prozkoumejte orchideje v Metropolitním parku
6. Vydejte se do Národního parku, kde se ve volné přírodě prohání na 200 druhů savců
7. Můžete se slunit na pláži na straně Karibského moře