Představte si, že se na ulici potkají dva přátelé a jeden z nich se pochlubí, že staví rodinný dům do L. Ten druhý na to nevěřícně zírá a ptá se, proč zrovna klade důraz na tvar půdorysu písmene L? Co je na tom tak zásadního, a proč si nepostaví docela obyčejný obdélníkový domek?
Krytá terasa – tím hlavní důvodem, proč jsou tyto domy v takové oblibě, je venkovní zahradní terasa. Domy sice zaujímají v půdorysu písmeno L, ale jsou zastřešené jako obdélník, to znamená, že je prostor před nebo za domem krytý střechou, která vytváří přirozenou venkovní terasu. Toto je velice výhodné například z toho důvodu, že není třeba dodatečně stavět žádné pergoly či altány a máte k dispozici celoroční venkovní posezení. Na terase se dá posedět i v zimě, pokud je teplejší počasí, můžete si ven odnést k zahradnímu nábytku svačinu s kávou a mít ji k dispozici při práci na zahradě.
Pod terasu lze umístit krmítko pro ptáky, boudu pro psa, malé pískoviště pro děti, můžete se tu venku věnovat domácím pracím, jako je šití na šicím stroji a vyšívání, můžete tu pracovat na počítači, soustružit dřevo na menším dřevosoustruhu a provádět další pracovní činnosti.
Venkovní terasu ocení i vaše návštěva, venku se lépe klábosí, na čerstvém vzduchu je vždy posezení příjemnější a návštěva se tu pak může zdržet i dlouho do noci. A pokud si postavíte dům v místě se zajímavým výhledem, bude to prospěšné i pro vaši psychiku, zvedne vám to náladu a bude to fungovat i jako antistres.
Venkovní terasy zkrátka mají svá opodstatnění a domem ve tvaru L zabijete, jak se říká, dvě mouchy jednou ranou. Domy tohoto půdorysu se staví zpravidla jako bungalovy, s nízkou valbovou střechou, a ty jsou také na první pohled velmi elegantní a hodí se k jakékoli zahradní dispozici, ať už si zvolíte zahradu rovnou nebo členitou či dokonce v kaskádovém svahu.